Terapia grupowa jest to jedna z najskuteczniejszych form psychoterapii. Z tego powodu od lat grupy terapeutyczne organizowane są zarówno w ośrodkach psychoterapeutycznych jak i na oddziałach szpitalnych.
Rodzimy się i wychowujemy wśród ludzi. W rodzinie, szkole, rozwijamy się i wzrastamy, uczymy się jak funkcjonować, jak przetrwać to, co trudne. Ale ludzie są również źródłem naszych cierpień, krzywd, trudnych przeżyć, które nas kształtują, przynosząc szereg zranień wpływających na to jak się czujemy i jak funkcjonujemy w dorosłym życiu.
Terapia grupowa to okazja, aby doświadczyć leczącej relacji w bezpiecznej grupie w obecności terapeuty. Ta forma psychoterapii jest szczególnie pomocna w trudnościach przeżywanych w codziennym życiu, w rodzinie, pracy, wśród innych osób.
Proponujemy terapię grupową osobom:
- nieśmiałym,
- depresyjnym,
- doświadczającym nadmiernego stresu, braku motywacji,
- odczuwającym przytłaczający lęk, smutek, niepokój, złość,
- z obniżoną samooceną, które się oceniają, porównują, wycofują z kontaktów z innymi,
- mającym trudności z nawiązywaniem i budowaniem satysfakcjonujących relacji,
- chcącym poprawić swoją komunikację z ludźmi,
- przytłoczonym ilością powinności i codziennych spraw,
- przeżywającym poczucie braku i pustki wewnętrznej,
- które mają trudności z ochroną swoich granic, mówieniem „nie”
- którym trudno określać i realizować swoje potrzeby,
- identyfikującym się jako osoby DDA/DDD
W jaki sposób terapia grupowa pomaga?
Grupa to więcej niż suma jej członków, zachodzą w niej ważne procesy, budują się więzi, każdy uczestnik staje się niezstąpioną częścią grupy. W grupie można poczuć się wysłuchanym, przyjętym, zaakceptowanym i potrzebnym.
Grupa to przestrzeń spotkania i wymiany, każdy z uczestników jest inny i każdy ma w grupie swoje miejsce, dzięki temu można uczyć się od siebie i czerpać z doświadczeń pozostałych osób. Rozmawiając o swoich problemach w grupie można odkrywać, że nie jest się samemu, że inni również zmagają się z podobnymi trudnościami, co pomaga zmniejszyć poczucie osamotnienia i niezrozumienia.
W grupie można otrzymać pomoc i dawać pomoc. Spotkania grupowe wzmacniają empatię i kieruję uwagę na innych. Jest to wymiana. Pozwala ona doświadczyć jak dużą wartością jest obecność i otwartość każdego uczestnika oraz jego gotowość do dzielenia się z innymi swoimi przeżyciami. Poprzez aktywny udział oraz pomoc innym osobom możliwe jest wzmocnienie poczucia własnej wartości, a także odkrywanie jak wiele każdy z nas może zaoferować drugiemu człowiekowi.
Grupa to laboratorium relacji, dzięki innym osobom uczestnik może w bezpieczny sposób zaobserwować i zrozumieć, jak buduje relacje z innymi, co w jego zachowaniach sprzyja, a co przeszkadza w nawiązywaniu dobrego kontaktu.
Grupa daje możliwość treningu umiejętności społecznych, obserwacji siebie i zachodzących wśród uczestników interakcji. To środowisko, w którym możliwe jest otrzymanie otwartej, życzliwej informacji zwrotnej o tym jak jest się odbieranym przez druga osobę. Taka prawda o nas może bardzo pomóc przy podejmowaniu pracy nad sobą.
Terapię grupową w naszym ośrodku prowadzą:
Chcesz dowiedzieć się więcej lub umówić się na spotkanie?
Zapraszamy do kontaktu:
Więcej o grupach wsparcia przeczytasz w artykułach: